راهنمای انتخاب کفش مردانه جدید و مناسب پا

راهنمای انتخاب کفش مردانه جدید و مناسب پا

همه‌چیز درباره انواع کفش مردانه کفش مردانه را در طرح‌ها و مدل‌های مختلف طراحی و تولید می‌کنند. بنابراین آقایان خوش‌سلیقه و شیک‌پوشی که …

چگونه کفش اسپورت مناسب و ماندگار بخریم

چگونه کفش اسپورت مناسب و ماندگار بخریم

دانستنی‌های جالب درباره کفش اسپرت کفش اسپرت یکی از مدل‌های رایج و متداولی است که در میان آقایان و خانم‌ها از محبوبیت خاصی …

انواع کفش ورزشی؛ راهنمای جامع خرید کفش اسپرت (بخش اول)

انواع کفش ورزشی؛ راهنمای جامع خرید کفش اسپرت (بخش اول)

راهنمای انتخاب و خرید کفش ورزشی(بخش اول) انواع مختلفی از کفش‌های ورزشی در بازار وجود دارد! درست مانند کفش‌های متفاوت دیگر، نسخه‌های مختلفی …

راهنمای انتخاب کفش اسپورت ورزشی مناسب(بخش دوم)

انواع کفش ورزشی

همانطور که در بخش اول این مقاله گفتیم لازم است هر فردی انواع کفش ورزشی را بشناسد. چرا که خرید کفش یا کفش ورزشی مناسب برای داشتن حداکثر کارایی و جذب ضربه و جلوگیری از صدمات وارده به پاشنه پا، پا یا مچ پا بسیار مهم است. ورزش‌های مختلف می‌تواند استرس‌های مختلفی را بر روی قسمت‌های مختلف بدن ایجاد کند و این می‌تواند باعث انواع آسیب‌ها شود.

بنابراین، ضروری است که اگر بیش از چندین بار در هفته در یک ورزش خاص شرکت می کنید، از نوعی کفش استفاده کنید که مخصوص ورزش مورد علاقه شما ساخته شده است.

از بین انواع کفش های ورزشی کدام را انتخاب کنیم؟

در این بخش دوم یا بخش آخر مقالات انواع کفش ورزشی، قصد داریم انواع مختلف کفش‌های ورزشی را بررسی کنیم. ما اصول اولیه را در این خصوص پوشش خواهیم داد، بنابراین شما در ابتدا باید بدانید که به دنبال چه چیزی در یک کفش خوب می‌گردید. ما همچنین می‎خواهیم عمیقاً به ویژگی‌هایی که هرکدام از انواع کفش‌های ورزشی دارند بپردازیم.

 

شاید شما یک بیماری خاص پا دارید که هنگام خرید کفش باید آن را مدنظر داشته باشید. شاید شما در یک ورزش در موقعیت خاصی بازی می‌کنید و به کفش‌هایی نیاز دارید که کمی با مدل‌های معمولی که همه جا می‌بینید متفاوت باشد. در هر صورت، ما به شما کمک می‌کنیم تا کفش مناسب خود را پیدا کنید.

با ما همراه باشید. اگر بخش اول این مقاله را مطالعه نکردید، پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را بخوانید.

 

کفش مخصوص باله

انواع کفش ورزشی

یکی دیگر از کفش‌هایی که ممکن است پوشیدن آن در شهر سخت باشد، کفش باله است. خوب است بدانید که کفش‌های مخصوص باله فقط برای رقص طراحی شده‌اند. آنها سبک وزن و بسیار انعطاف پذیر هستند. این نوع از کفش به دمپایی باله نیز معروف است.

این کفش‌ها یا دمپایی ها معمولا از مواد بسیار نرم مانند چرم، بوم و ساتن ساخته می‌شوند. دوام آنها به مواد مورد استفاده در این کفش‌ها بستگی دارد. کفش های باله چرمی، دوام بیشتری نسبت به انواع کفش ورزشی دارند. کفش‌های باله برند بوم معمولاً ارزان‌تر از مابقی هستند، اما متاسفانه طول عمر یک کفش باله چرمی خوب را ندارند. کفش‌های جنس ساتن بسیار سریع فرسوده می‌شوند، اما زمانی که ظاهر تبدیل به ملاک مهمتری از راحتی می‌شود از آنها در اجراهای باله استفاده می شود(البته در ایران ما اجراهای بزرگ و رسمی برای این رقص محبوب نداریم).

 

کفش‌های باله جدید ممکن است ویژگی‌ای به نام زیره شکاف دار داشته باشند. این به پای رقصنده در حین اجرا انعطاف بیشتری می‌دهد(این دقیقا همان چیزی است که یک رقاص باله به آن نیاز دارد). زیره کفش معمولاً به لبه‌های کفش نمی رسد. هدف یک کفش باله یا دمپایی خوب این است که تا حد امکان محجوب باشد.

کفش مخصوص یوگا

انواع کفش ورزشی

کفش‌های یوگا می توانند انواع مختلفی داشته باشند. افرادی هستند که به دنبال یک کفش ورزشی سبک وزن برای یوگا در فضای باز یا صرفاً برای گرفتن احساس بهتری هستند، و حتی افرادی هستند که فقط جوراب یا روپوش می‌پوشند، زیرا کلاس یوگا به آنها اجازه پوشیدن کفش‌های کتانی را نمی‌دهد و نمی‌خواهند برای مسائل بهداشتی، افراد با پای برهنه بروند.

در اینجا تفاوت بین ۳ نوع کفش یوگا را مشاهده می‌کنید:

 

  • کفش یوگا با نوع پوشش نازک: اینها ارزان‌ترین و سبک‌ترین نوع کفش یوگا هستند. شما می‌توانید آنها را بسیار ارزان در آمازون با قیمت حدود ۸ تا ۱۵ دلار پیدا کنید(که در فروشگاه‌های ایرانی با قیمت کمتری قابل رویت هستند). این مدل کفش‌ها بسیار نازک هستند به طوری که اصلا احساس نمی‌کنید کفشی پوشیده‌اید.
  • کفش یوگا نوع پنجه: این کفش‌ها قیمت متوسطی دارند و معمولاً ارزان‌تر از کفش‌های ورزشی در فضای باز هستند. آنها کفش های ساده‌ای هستند و دارای شکاف‌های جداگانه برای حرکت انگشتان پای ورزشکاران یوگا هستند.
  • نوع کفش ورزشی: این کفش‌ها نسبت به کفش‌های یوگای قبلی، گران‌تر هستند و برای کلاس باشگاه یا یوگا در فضای باز عالی هستند. آنها در مقایسه با روکش‌ها و کفش‌های پنجه ای بسیار محکم هستند و قابلیت محافظت از پای خوبی دارند.

کفش مخصوص بولینگ

انواع کفش ورزشی

کفش‌های مخصوص ورزش پرطرفدار بولینگ درست بر خلاف بسیاری از کفش‌های ورزشی دیگر هستند. آنها برای کشش طراحی نشده‌اند، اما در واقع به پا اجازه می‌دهند تا کمی روی زمین بلغزند. این لغزش چیزی است که به یک بازیکن خوب اجازه می‌دهد تا توپ را با فرم خوب به پایین خط بفرستد. یک سر خوردن صاف تا خط، برای به دست آوردن ضربه محکم، ضروری است. با این حال، مقداری پا با کشش درگیر است زیرا باید بتوانید قبل از عبور از خط خود را متوقف کنید.

کفش بولینگ همچنین به حفظ یکپارچگی قسمت‌های مختلف پا کمک می‌کند. کفش‌های با کفی سخت‌تر خطوط پا را مشخص می‌کنند و احتمالاً باعث آسیب در حین بولینگ می‌شوند.

کفش مخصوص فوتبال

انواع کفش ورزشی

در حالی که بیشتر کفش‌های دارای میخ کفش(چسب یا برجستگی‌هایی در کف کفش یا اتصال خارجی کفش است که باعث ایجاد کشش اضافی روی سطح نرم یا لغزنده می شود.) دارای یک گیره فلزی یا پلاستیکی در انگشت پا هستند، کفش‌های فوتبال اینگونه نیستند. اگر آنها این خصوصیت را داشتند، هنگام لگد زدن به توپ فوتبال، در سراسر زمین مانع از پوشیدن آن می شد. این کفش‌ها معمولاً نسبت به انواع کفش‌های ورزشی مناسب‌تر هستند تا به بازیکن فوتبال امکان کنترل بیشتر روی کفش را بدهند. در فوتبال، کنترل پا همه چیز است. بدون آن، یک بازیکن در دریبل کردن توپ در زمین به مشکل خواهد داشت.

گیره‌های فوتبال معمولاً بسیار سبک هستند. آنها معمولاً از چرم‌های سبک تر یا مواد میکرو فیبر برای افزایش تنفس ساخته می‌شوند. یک جفت کفش مخصوص فوتبال خوب همچنین، دارای ویژگی‌های رطوبت گیر برای کمک به راحتی بازیکن در طول بازی است.

کفش مخصوص والیبال

انواع کفش ورزشی

انتخاب کفش مناسب برای بازی در طول سال یا حتی یک کمپ تابستانی والیبال می‌تواند کمی دشوار باشد. چه مبتدی یا پیشرفته باشید، دانستن اینکه کفش والیبال چگونه طراحی می‌شود و ترجیح شما چیست، در آینده به شما کمک خواهد کرد. برای کمک به انتخاب کفش والیبال عالی این راهنمای عالی را دنبال کنید.

 

چگونه طراحی شده‌اند؟

طراحی کفش‌های والیبال متفاوت از سایر کفش‌های دویدن و بسکتبال است. این به دلیل حرکت مداوم بازیکنان والیبال به صورت جانبی و عمودی است. سه بخش برای کفش وجود دارد، زیره لاستیکی، زیره میانی و قسمت بالایی.

زیره لاستیکی معمولاً از مواد صمغی تشکیل شده است. این به بازیکن اجازه می‌دهد تا کشش عالی روی زمین و پای محکم داشته باشد. یک کفش خوب دارای زیره‌ای بدون علامت است و آسیب‌های مچ پا را کاهش می‌دهد.

 

کف میانی از توپ پا پشتیبانی می کند. این برای حرکات سریع و پرش‌هایی است که بازیکنان والیبال در طول بازی یا تمرین انجام می دهند. کف میانی گاهی اوقات می تواند از مواد فوم، ژل یا بالشتک های هوا ساخته شود که یک تکیه گاه انعطاف پذیر و در عین حال قوی ایجاد می کند.

 

قسمت بالایی کفش از جنس نایلون یا مش است. این به گونه ای طراحی شده است که سبک و قابل تنفس باشد تا به کاهش رطوبت و خنک نگه داشتن پا کمک کند.

 

آن‌ها چقدر دوام می آورند؟

پوشیدن کفش‌های والیبال به میزان استفاده بازیکن از آن‌ها بستگی دارد. یک کفش معمولی با پوشیدن ۴ تا ۵ روز در هفته باید یک فصل کامل دوام بیاورد. علائم رایج ساییدگی این است که حمایت از مچ پا شروع به ضعیف شدن می‌کند و کف پا شروع به از دست دادن کشش می‌کند و باعث می‌شود بازیکنان بیشتر روی زمین سر بخورند.

 

دنبال چی می‌گردم؟

بالشتک زدن: وقتی به دنبال کفش‌های جدید هستید این بسیار مهم است. پای بازیکن باید در کفش احساس خوبی داشته باشد و داشتن پاهای دردناک از نظر روانی باعث می شود فرد احساس خستگی یا فرسودگی کند.

 

ثبات: ثبات در والیبال کلیدی است زیرا بازیکنان دائماً در همه جهات حرکت می کنند. داشتن یک تکیه گاه عالی برای مچ پا به تقویت اعتماد به نفس برای بازی در سطح بالا تر کمک می کند.

 

قابلیت تنفس: مشخص می کند که کفش چقدر می تواند پای بازیکن را در طول بازی خنک و خشک نگه دارد. برخی از طراحان مش یا دریچه‌هایی برای جریان هوا در کفش قرار می دهند. یک ماده خوب برای تنفس، پلی استر با تکنولوژی بالا است.

 

سبک وزن: بازیکنان والیبال همیشه در حال حرکت هستند. کفش های سنگین می توانند سرعت فرد را کاهش دهند و در هنگام پریدن قد مناسبی نداشته باشند. مهم است که مطمئن شوید کفش برای مقاومت در برابر استفاده مداوم و در عین حال سبک برای انجام حرکات سریع است.

 

مطمئن شوید که ایده ای از آنچه در یک کفش به دنبال آن هستید دارید. برند های مختلف ممکن است در وزن سبک و دوام تخصص داشته باشند، در حالی که برخی دیگر بر روی تنفس و بالشتک تمرکز دارند.

سوالات متداول در مورد انواع کفش ورزشی

تعریف کلی کفش دویدن چیست؟

کفش‌های مخصوص دویدن را می‌توان به عنوان کفش‌هایی تعریف کرد که معمولاً با پاشنه و کفی بالا تر از حد معمولی ساخته می‌شوند و طوری طراحی شده‌اند که با پای دونده برای حداکثر کارایی خم شوند.

 

طول عمر معمولی یک کفش دویدن چقدر است؟

طول عمر معمولی یک کفش دویدن معمولا بین سیصد تا پانصد مایل است، اما بسته به وزن دونده و نوع زمین دویدن متفاوت است.

آیا می توانید کفش های دویدن خود را بازیافت کنید؟

شما می توانید قسمت های خاصی از کفش های ورزشی خود را بازیافت کنید، اما این قسمت های خاص باید به طور جداگانه بازیافت شوند.

 

آیا می توان از کفش های دویدن برای ایروبیک استفاده کرد؟

کفش های دویدن بهترین کفش برای ایروبیک نیستند، زیرا معمولاً حمایت جانبی لازم برای حرکات جانبی و تغییرات مکرر و ناگهانی جهت را ارائه نمی دهند.

 

آیا هنگام بازی بسکتبال می توانید از کفش های مخصوص دویدن استفاده کنید؟

کفش‌های دویدن برای تغییرات سریع جهت در هنگام بازی بسکتبال، پشتیبانی جانبی کافی را ارائه نمی‌کنند.

 

جمع بندی

اگر هر دو بخش از مجموعه مقالات انواع کفش ورزشی را خوانده باشید، اکنون انواع آن را می‌شناسید و می‌توانید بهترین انتخاب را با توجه به ورزشی که دنبال می‌کنید داشته باشید. با این کار، شما ده قدم از سایر ورزشکاران یا افراد عادی جلو تر هستید. تبریک می‌گویم!

آخرین بروز رسانی در : شنبه 5 شهریور 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرس‌فا و لینک مستقیم بلا مانع است.