چیدمان آشپزخانه مرتب و تمیز تنها با چند ترفند ساده

چیدمان آشپزخانه مرتب و تمیز تنها با چند ترفند ساده

مرتب کردن چیدمان آشپزخانه آشپزخانه مرتب ایده آل بسیاری از بانوان است. زیرا این بانوان هستند که اغلب در آشپزخانه به آشپزی کردن …

راهنمای خرید آبچکان آشپزخانه + انواع آبچکان

راهنمای خرید آبچکان آشپزخانه + انواع آبچکان

راهنمای خرید آبچکان آشپزخانه آب‌چکان آشپزخانه یکی از ضروری‌ترین و حیاتی‌ترین وسایل آشپزخانه است که خریداری آن برای هر منزلی لازم است. خرید …

اشتباه ایرانی‌ ها در چیدمان آشپزخانه جزیره ای

اشتباه ایرانی‌ ها در چیدمان آشپزخانه جزیره ای

چیدمان آشپزخانه جزیره ای آشپزخانه جزیره و ساخت آن در منازل ایرانی بیش از هر زمان دیگر متداول و رایج است. با گذشت …

راهنمای چیدمان آشپزخانه شیک

آشپزخانه شیک آشپزخانه شیک ایرانی چیدمان اتاق خواب دخترانه

آیا چیدمان آشپزخانه می‌تواند در بهتر نشان دادن این مکان کمک کند؟ آیا می‌توان یک چیدمان خاص را برای تمامی آشپزخانه‌ها پیاده کرد؟ هنگام بازسازی یا خانه تکانی چیدمان دوباره اهمیت ویژه‌ای دارد. در واقع شما نمی‌توانید هر با تجهیزات آشپزخانه را جابجا کنید و یک فضای جدید خلق کنید. افرادی که تغییرات این‌چنینی را زود به زود اجرا می‌کنند در واقع هیچ‌گونه دانشی در خصوص نحوه چیدمان درست ندارند. اگر شما راهکارهای اساسی و اصولی چیدمان را یاد بگیرید قطعاً می‌توانید برای سالیان سال بدون تغییر از آن استفاده کنید.

اهمیت چیدمان آشپزخانه در دنیای مدرن

برخلاف گذشته که آشپزخانه تنها محلی برای پخت‌وپز و شست‌وشو بود این روزها آشپزخانه‌ها محلی برای جمع شدن اعضای خانواده و حتی استراحت است. در این راستا اهمیت چیدمان آشپزخانه و دکوراسیون صحیح و اصولی خیلی به چشم می‌آید. آشپزخانه‌های امروزی دارای مساحت‌ متفاوت با اشکال هندسی متفاوت هستند و این مسئله تا حدودی کار چیدمان را مشکل می‌کند.

زیبایی بصری در آشپزخانه‌های امروزی حرف اول را می‌زند که شما با چیدمان درست می‌توانید از فضای پیش رو استفاده بهینه بکنید و در نهایت آشپزخانه‌ای زیبا با دکوراسیونی اصولی داشته باشید.

نکات و ایده‌های چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه چیدمان آشپزخانه مدرن چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی

امروزه در چیدمان آشپزخانه توجه ویژه‌ای به کاربردی بودن این فضا می‌شود. قطعاً همه ما می‌توانیم با محدود کردن لوازم و پیاده کردن چند تکنیک ساده یک فضای خارق‌العاده را چیدمان کنیم. اما مسئله اصلی این است که شما بتوانید به قدری خلاق و توانا باشید که هر آشپزخانه‌ای را به خوبی چیدمان کنید. طراحی و چیدمان صحیح اجزای اصلی به یک چیدمان ایمن و کاربردی منجر می‌شود. در زیر به چند نکته اساسی در خصوص چیدمان آشپزخانه می‌پردازیم:

 • از آنجا که همه افراد خانواده به محیط آشپزخانه رفت و آمد می‌کنند پس بهتر است در قرار دادن برخی از لوازم مانند میز غذاخوری در داخل آشپزخانه کوچک خودداری کنید. شما می‌توانید برای جلوگیری از هرج و مرج برخی از لوازم غیر ضروری را در مجاورت ورودی آشپزخانه قرار ندهید.
 • چیدمان باید به نحوی باشد که هیچ‌گونه مانعی در مسیر اصلی حرکت نباشد. بهتر است یخچال که یکی از پر استفاده ترین وسیله است در نزدیکی درب آشپزخانه گذاشته شود تا تمام افراد به راحتی و بدون مزاحمت به آن دسترسی داشته باشند.
 • برای جدا کردن فضای کار و فضای نشستن و غذا خوردن می‌توانید از طرح جزیره استفاده کنید و با چیدمان صندلی در یک طرف آن امکان نشستن و همراهی افراد را فراهم کنید.
 • بهتر است محل سینک ظرف‌شویی روی جزیره یا جلوی پنجره باشد تا بتوانید دید خوبی به داخل یا خارج خانه داشته باشید.
 • برای نصب اجاق گاز هم می‌توانید از دیوار خارجی آشپزخانه یا روی میز جزیره استفاده کنید چون سیستم تهویه هم در این محل‌ها بهتر است.
 • اگر وسایل آشپزی و پخت‌وپز شما زیاد است از قفسه‌ها و قلاب‌های دیواری استفاده کنید تا وسایل سروسامان بهتری داشته باشند.
 • همه آشپزخانه‌ها دارای ابعاد استاندارد و شکل هندسی مربع یا مستطیل نیستند. بهتر است اگر کم و کاستی در آشپزخانه وجود دارد آن را با چیدمان درست به یک ویژگی مثبت تبدیل کنید.
 • یکی از مفاهیم کلاسیک و مهم در چیدمان آشپزخانه رعایت مثلث کار است. در این تکنیک باید یخچال، سینک ظرف‌شویی و اجاق گاز باید هر کدام در یک رأس مثلث قرار بگیرند. با رعایت این تکنیک فاصله حرکت بین این سه قسمت به حداقل می‌رسد.
 • اگر شما مجبور هستید که یخچال و ظرف‌شویی را کنار هم و در امتداد یک دیوار قرار دهید بهتر است چند قدم با هم فاصله داشته باشند.
 • یکی دیگر از رویکردهای رایج برای چیدمان آشپزخانه، ایجاد فضای پویای بلوم است. در این رویکرد آشپزخانه به قسمت‌های مهمی تقسیم می‌شود. مثلاً در یک قسمت تماماً وسایل شست‌وشو مانند ماشین ظرف‌شویی و لباسشویی، مواد شوینده و … قرار می‌گیرد و یا در بخشی دیگر تمام آنچه که به پخت و پر مربوط می‌شود قرار می‌گیرد.
 • یک تکنیک دیگر که باید در چیدمان لحاظ شوند جداسازی فضای آشپزی، نشیمن و غذاخوری است. برای این کار می‌توانید یک رنگ خاص را به هر بخش اختصاص دهید یا اینکه از یک کمد یا دیوار برای تعیین محدوده هر کدام استفاده کنید.

ترفندهای کاربردی برای چیدمان زیباتر و بهتر آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه شیک جدیدترین چیدمان آشپزخانه چیدمان آشپزخانه معمولی

برخی از ایده‌های کاربردی در چیدمان آشپزخانه وجود دارند که حال و هوایی متفاوت به آشپزخانه شما می‌بخشند. شاید از نظر شما این تغییرات بسیار ساده و جزئی باشد اما روی تغییر حالت کلی آشپزخانه تأثیر بسزایی دارد. رنگ کاشی‌ها و کابینت‌ها را طوری انتخاب کنید که یک فضای آرام را خلق کنید. مثلاً اگر کاشی نقش و نگاری شلوغ دارند حتماً از کابینت‌های ساده استفاده کنید. ترکیب رنگ‌های خنثی با الگوهای شلوغ می‌تواند جذابیت خاصی به آشپزخانه ببخشد.

کابینت‌های جذاب با رنگ و طرح مناسب انتخاب کنید

می‌توانید از اکسترنال استفاده کنید. این روش ساده و کم هزینه است و فقط کافی است رنگ شادی را برای یکی از دیوارها انتخاب کنید تا با رنگ کابینت‌ها متضاد باشد.

 • ایجاد غذاخوری دنج
 • ساختن میز پیشخوان با سطحی زیبا و کاربردی
 • رنگ زدن کابینت‌های بالا و پایین
 • استفاده از گل و گیاه
 • ایجاد نور خوب و … تکنیک‌هایی هستند که با کمی دقت و حوصله می‌توانید به بهترین نحو ممکن اجرا کنید و زیبایی خاصی به آشپزخانه دهید.

طرح‌های رایج برای یک دکوراسیون آشپزخانه شیک

طرح‌های چیدمان معمولاً با توجه به شکل هندسی آشپزخانه متفاوت هستند که در زیر به چند نمونه رایج اشاره می‌کنیم:

 • اگر شکل آشپزخانه باریک و طویل است بهترین کار این است که قفسه‌ها و تجهیزات آشپزخانه در یک ردیف و به صورت موازی و نزدیک به هم چیده شوند. برای جدا کردن فضای اجاق گاز و سینک از یک کابینت استفاده کنید. در این آشپزخانه‌ها بهتر است یخچال و اجاق گاز روی یک دیوار و سینک در دیوار روبرو باشد و کابینت‌ها ارتفاع زیادی نداشته باشند.
 • چیدمان آشپزخانه U شکل برای ایجاد یک فضای کاری بیشتر است. در آشپزخانه‌هایی کوچک باید عمق کابینت به نحوی باشد که حداقل دو متر فضای خالی در مرکز آشپزخانه وجود داشته باشد. در چیدمان و وسایل اصلی روی سه دیوار قرار می‌گیرند.
 • تقسیم‌بندی آشپزخانه‌های یو شکل به بخش‌های مجزایی برای نشستن و استراحت، نگهداری مواد غذایی و … به چیدمان بهتر منجر می‌شود.
 • اگر آشپزخانه L شکل دارید می‌توانید از مثلث کار برای چیدمان استفاده کنید. به این صورت که یخچال در گوشه بیرونی یکی از دیوارها، اجاق گاز در گوشه بیرونی دیوار مجاور و سینک روی دیوار یخچال باشد.
 • در چیدمان آشپزخانه جزیره‌ای، جزیره در وسط و تمام تجهیزات و قفسه‌ها در دیوارهای اطراف قرار می‌گیرند. در این سبک چیدمان می‌توانید روی جزیره سینک و گاز نصب کنید. فاصله بین کابینت‌های اطراف و جزیره باید حداقل یک متر باشد.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 17 شهریور 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرس‌فا و لینک مستقیم بلا مانع است.