راهنمای انتخاب و خرید کیف دستی زنانه زیبا و خاص

راهنمای انتخاب و خرید کیف دستی زنانه زیبا و خاص

راهنمای انتخاب و خرید کیف دستی زنانه کیف دستی یکی از اولین و مهم‌ترین وسایل و اکسسوری هایی است که بسیاری از افراد …

انواع کفش ورزشی؛ راهنمای جامع خرید و انتخاب(بخش دوم)

انواع کفش ورزشی؛ راهنمای جامع خرید و انتخاب(بخش دوم)

راهنمای انتخاب کفش اسپورت ورزشی مناسب(بخش دوم) همانطور که در بخش اول این مقاله گفتیم لازم است هر فردی انواع کفش ورزشی را …

نکات مهم انتخاب و خرید بوت مردانه جدید و خاص

نکات مهم انتخاب و خرید بوت مردانه جدید و خاص

راهنمای خرید بوت مردانه بوت مردانه و خرید مدل های متنوع آن، با شروع فصل سرما رونق تازه ای به خود می گیرد. …

راه های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

چرم طبیعی انواع چرم مصنوعی چرم هورس

چرم طبیعی تفاوت‌های زیادی با چرم مصنوعی دارد. اما این اختلافات به نحوی هستند که تشخیص آن‌ها برای افراد عادی و مبتدی ممکن نیستند. به همین دلیل در بسیاری مواقع در تفکیک این دو متریال اشتباهاتی صورت می‌گیرد. هرچند در سالهای اخیر سعی بسیاری شده تا نوع مصنوعی در کیفیت بالاتری تولید و به بازار عرضه شود. با این حال به لحاظ دوام، زیبایی و ارزش هرگز به پای نوع طبیعی نمی‌رسد. بنابراین مهم است که تفاوت‌های این دو متریال را بدانیم و راه‌های تشخیص هرکدام را فرا بگیریم.

چرم طبیعی چیست؟

چرم طبیعی محصولی است که مستقیماً از پوست خام حیوانات تهیه می‌شود. این نوع چرم اغلب از پوست حیواناتی مانند مار، بز، گاو، سوسمار، تمساح و گوسفند تولید می‌شود. تولید این متریال کاری نسبتاً سخت و پیچیده است. زیرا به دلیل طبیعی بودن امکان فاسد شدن آن بالا است. به همین دلیل لازم است عملیات سخت و دشوار و زمان بری بر روی آن انجام شود تا علاوه بر حفظ ویژگی‌ها مقاوم سازی نیز شود.

چرم مصنوعی چیست؟

چرم مصنوعی چرم اشبالت چرم خام چرم بروشاو

چرم مصنوعی از لحاظ کیفیت، زیبایی و ارزش در رده پایین‌تری از چرم طبیعی قرار دارد. زیرا در تولید آن خبری از مواد طبیعی مانند پوست حیوانات نیست. بلکه مواد تشکیل دهنده آن مواد پلاستیکی یا پلیمری ساخت دست انسان هستند. در تولید این متریال از دو روش تر و خشک استفاده می‌شود که هرکدام از این روش‌ها دارای شرایطی خاص و ویژه هستند.

تفاوت‌های اصلی چرم طبیعی با چرم مصنوعی

تفاوت های چرم طبیعی با چرم مصنوعی چرم فلوتر چیست چرم چیست

با شناخت چرم طبیعی و مصنوعی پیدا کردن تفاوت‌ها و اختلافات این دو کار چندان سختی نیست. به همین دلیل می‌توان این تفاوت‌ها را به شرح زیر عنوان کرد:

  • متریال طبیعی از پوست حیوانات تولید می‌شود در حالی که نوع مصنوعی از مواد پلیمری PU و PVC ساخته می‌شود.
  • تولید نوع طبیعی در دباغی ها یا کارگاه‌هایی به نام دباغ‌خانه صورت می‌گیرد اما نوع مصنوعی در کارخانه‌های صنعتی و به کمک فعل و انفعالات شیمیایی و فیزیکی انجام می‌گیرد.
  • جهت مقاوم سازی و بالا بردن انعطاف‌پذیری نوع طبیعی از مواد گیاهی استفاده می‌شود اما برای دستیابی به این هدف در متریال مصنوعی از مواد و روش‌های صنعتی استفاده می‌شود.
  • دوام نوع طبیعی بیشتر است.
  • زیبایی و کیفیت متریال طبیعی بسیار بالاتر از متریال مصنوعی است.
  • نوع طبیعی از قیمت بالاتری نسبت به نوع مصنوعی برخوردار است.
  • نوع طبیعی از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردار است اما نوع فیک به محض قرارگیری در معرض حرارت حالت سوخته به خود می‌گیرد و از بین می‌رود.
  • نوع طبیعی آب را به خوبی جذب می‌کند و جذب کننده خوبی برای رطوبت است اما نوع مصنوعی آب و رطوبت را به خود جذب نمی‌کند.
  • متریال طبیعی دارای وزن بالاتری نسبت به نوع صنعتی است.

راه‌های مهم جهت تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی نوین چرم

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که چه احتیاجی به دانستن راه‌های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی است. در جواب باید گفت که به دلیل قیمت بالای نوع طبیعی کلاه‌برداری در این زمینه بسیار بالاست و افراد سودجو اقدام به عرضه نوع مصنوعی به جای طبیعی می‌کنند. به همین دلیل بهتر است این راه‌ها را فرا گرفت تا در زمان خرید کفش، کیف، پالتو و حتی کلاه و کمربند جنس مصنوعی را به جای طبیعی خریداری نکنیم. برخی از راه‌های تشخیص این دو متریال عبارت‌اند از:

نگاه کردن

افراد ریزبین می‌توانند از طریق مشاهده چرم طبیعی را از نوع مصنوعی تشخیص دهند. بر روی سطح نوع طبیعی دانه‌ها، منافذ و خطوط مورب وجود دارند که با چشم قابل دیدن هستند. به همین دلیل سطح نوع طبیعی ناصاف و ناهموار است. این در حالی است که سطح نوع مصنوعی کاملاً صاف و یکدست و البته براق است.

بو کردن

راه دیگر جهت تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی بو کردن است. نوع طبیعی دارای بویی زننده و شیرین است. در حالی که نوع مصنوعی بوی الیاف پلاستیکی را دارد که بسیار هم زننده و تند است.

تست رطوبت

تست رطوبت یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌های برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی است. برای این کار کافی است چند قطره آب را بر روی چرم ریخته در صورت جذب متریال طبیعی است. این حالت برای نوع فیک وجود ندارد زیرا به دلیل بسته بودن سطح آن رطوبت را به خود جذب نمی‌کند و قطرات آب در آن نفوذ نمی‌کنند.

حرارت دادن

امتحان کردن این راه نیز می‌تواند ساده و در عین حال مطمئن باشد. برای این کار بهتر است فندک و یا کبریتی را روشن کرده و چرم را در معرض آن قرار داد. در صورت طبیعی بودن الیاف آن جمع شده و بعد از سرد شدن به حالت اولیه خود باز می‌گردد. این حالت برای نوع مصنوعی به وجود نمی‌آید. زیرا بعد از تماس با گرما حالتی سوخته به خود گرفته و برای همیشه به همان حالت باقی خواهد ماند. همچنین بوی نامطبوع پلاستیک سوخته از آن ساطع می‌شود.

لمس کردن

چرم طبیعی در دست حالتی گرم و نرم به خود می‌گیرد و می‌توان این حالات را در دست خود احساس کرد. در نوع فیک این متریال اولین چیزی که بعد از در دست گرفتن آن می‌توان احساس کرد سردی و سختی است. همچنین می‌توان با جمع کردن چرم در دست خود به اصل بودن یا مصنوعی بودن آن پی برد. نوع اصل و طبیعی بعد از جمع کردن در دست اندکی چروکیده می‌شود اما بعد از چند دقیقه به حالت اولیه خود بازمی‌گردد. درباره نوع صنعتی چنین ویژگی صدق نمی‌کند. زیرا بعد از چروک شدن برای همیشه به همان حالت باقی می‌ماند.

سخن پایانی

همان گونه که مشاهده کردید چرم طبیعی تفاوت‌های زیادی با چرم مصنوعی دارد که در این مقاله تنها به بخش‌های مهم این تفاوت‌ها اشاره کردیم. نکته جالبی که در این رابطه وجود دارد این است که هر چند پوست حیوانات در حالت عادی ارزان و شاید هم کم ارزش تلقی می‌شود. با این حال زمانی که تحت تأثیر فعل و انفعالاتی حساب شده و برنامه ریزی شده قرار بگیرد می‌تواند ارزشی به مراتب بیشتر از هر متریال دیگری پیدا کند.

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 29 شهریور 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرس‌فا و لینک مستقیم بلا مانع است.