چیدمان آشپزخانه مرتب و تمیز تنها با چند ترفند ساده

چیدمان آشپزخانه مرتب و تمیز تنها با چند ترفند ساده

مرتب کردن چیدمان آشپزخانه آشپزخانه مرتب ایده آل بسیاری از بانوان است. زیرا این بانوان هستند که اغلب در آشپزخانه به آشپزی کردن …

بهترین دیوارپوش آشپزخانه | مدل های ارزان و چسبی

بهترین دیوارپوش آشپزخانه | مدل های ارزان و چسبی

دیوارپوش آشپزخانه زمانی که به فکر بازسازی و تعمیر آشپزخانه خود فکر می‌افتید اولین چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند این است که …

اشتباه ایرانی‌ ها در چیدمان آشپزخانه جزیره ای

اشتباه ایرانی‌ ها در چیدمان آشپزخانه جزیره ای

چیدمان آشپزخانه جزیره ای آشپزخانه جزیره و ساخت آن در منازل ایرانی بیش از هر زمان دیگر متداول و رایج است. با گذشت …

چیدمان آشپزخانه کوچک

چگونه آشپزخانه کوچک خود را بزرگ جلوه دهیم؟ ورودی آشپزخانه کوچک دکوراسیون آشپزخانه کوچک بدون اپن دیزاین آشپزخانه کوچک

آشپزخانه کوچک و آشپزی کردن در محیطی تنگ یکی از معضلات و نگرانی‌های مهم افراد بخصوص خانم‌های خانه‌دار است. بسیاری از آنان به دلیل تنگ بودن فضا و نبود جا برای چیدن تمام وسایل مورد نیاز آشپزی ناراحت و کلافه هستند. واقعیت امر این است که بسیاری از منازل امروزی به دلیل متراژ اندکی که دارند دارای مطبخ‌های کوچکی هستند. همین امر باعث شده تا کار پخت‌وپز و از همه مهم‌تر گذراندن مدت طولانی از وقت در چنین مکانی واقعاً کسل کننده و غیرقابل‌تحمل شود. برای روح بخشیدن به فضا، دل‌باز کردن و البته زیباتر کردن فضای آشپزخانه راهکارها و ترفندهای متعددی وجود دارند. این راهکارها به حدی ساده بوده که به راحتی قابل اجرا هستند.

یک ترفند مهم و جالب برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه کوچک

حیاتی‌ترین راهکار و ترفند برای بهتر نشان دادن آشپزخانه کوچک مرتب نگه‌داشتن مداوم آن است. بک فضای کوچک برای بهتر دیده شدن باید همیشه مرتب و منظم باشد و از ریخت‌وپاش در آن جلوگیری شود. برای این کار می‌توان از انواع جعبه‌ها و باکس‌ها و نظم‌دهنده‌ها استفاده کرد. این کار سبب می‌شود تا عمر مفید وسایل آشپزی شما طولانی‌تر شده و برای مدت‌های بیشتری بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

چندین ایده کاربردی جهت بزرگ شدن فضای آشپزخانه کوچک

فضای آشپزخانه کوچک

به عنوان بهترین و مناسب‌ترین ایده‌های پیشنهادی جهت بزرگ‌تر کردن فضای آشپزخانه کوچک می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

یک انباری کوچک کمدی ایجاد کنید

قبل از هر چیز باید گفت که در آشپزخانه کوچک فضای عمودی بسیار کم است و به ندرت می‌توان چنین فضایی را در آن پیدا کرد. با این حال بهتر است نهایت سعی خود را به کار بگیرید و از کمترین فضای عمودی جهت قرار دادن یک کمد درب دارد استفاده کنید. از این کمد عمومی می‌توانید به عنوان انباری آشپزخانه خود استفاده کنید و در آن وسایلی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند را نگهداری کنید. همچنین کمدهای انباری مانند می‌توانند محل مناسبی برای قرار دادن حبوبات، برنج، روغن و بسیاری خوراکی‌های خشک دیگر باشند.

استفاده از فضای داخلی درب کابینت‌ها

امروزه استفاده از چنین فضایی در آشپزخانه کوچک به شدت توصیه می‌شود. زیرا به کمک آن می‌توان فضایی کافی برای جای دادن وسایل استفاده کرد. همچنین این ایده در نظم دهی به فضاهای کوچک بسیار مناسب بوده و از آشفتگی و هرج و مرج در آشپزخانه جلوگیری می‌کند.

استفاده بهینه از سقف

سقف آشپزخانه کوچک می‌تواند نقش مهمی در جذاب‌تر شدن و بزرگ‌تر شدن این مکان ایفا کند به شرطی که بتوان از آن استفاده بهینه کرد. علاوه بر امکان آویزان کردن انواع وسایل دکوری و گلدان‌های کوچک جهت تزئین این نوع آشپزخانه‌ها می‌توان با تعبیه کابینت‌های سقفی نیز تا حدودی به بزرگ‌تر شدن فضای آن‌ها کمک کرد.

نظم دهی و سازماندهی کشوها

نظم دهی و پارتیشن‌بندی وسایل داخل کشوها باعث می‌شود تا بتوانید از کل فضایی که در اختیار دارید نهایت استفاده را بکنید. برای این کار می‌توان از نظم‌دهنده‌ها و جداکننده‌های مخصوص کشو استفاده کرد و حائلی میان وسایل مختلف ایجاد کرد.

استفاده از یک میز تاشو

برای بزرگ‌تر شدن فضای آشپزخانه کوچک خود می‌توانید از یک میز تاشو استفاده کنید. این نوع میز را در زمان صرف صبحانه و نهار باز کنید و بعد از اتمام کار آن را به حالت بسته قرار دهید. لازم به ذکر است که برخی از این میزها قابلیت تغییر سایز را داشته و می‌توان از آن‌ها با اهداف دیگر استفاده کرد.

وسایل را در سایزهای کوچک خریداری کنید

وسایل و ابزارهای سایز بزرگ فضای آشپزخانه‌های نقلی را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهند. به همین دلیل بهتر است در چنین فضاهایی از وسایل سایز کوچک استفاده کرد. ابزارهای کم حجم و جمع‌وجور بهترین آیتم انتخابی برای این‌گونه آشپزخانه‌ها به شمار می‌آیند.

خرید و استفاده یک بلوک قصابی

استفاده از بلوک یا میز قصابی در مطبخ‌های کوچک می‌تواند انتخابی منطقی و درست باشد. زیرا این میزها اغلب چرخ‌دار بوده و به شکل مربع طراحی می‌شوند. بنابراین از قابلیت استفاده در فضاهای تنگ و کوچک مانند کانتر و یا انتهای جزیره برخوردار هستند.

بکارگیری فناوری‌های جدید در آشپزخانه‌ کوچک

آشپزخانه کوچک کابینت آشپزخانه کوچک طراحی آشپزخانه کوچک دکور آشپزخانه کوچک ایرانی

آشپزخانه کوچک را می‌توان به وسیله فناوری‌های مدرن و منحصر به فرد زیبا و جالب جلوه داد. به همین منظور می‌توان از یک اجاق گاز رومیزی تخت و پیشرفته استفاده کرد. هودهای سایز کوچک، شیرآلات و ظرف‌شویی جدید و کاربردی از جمله فناوری‌های دیگری هستند که می‌توان از آن‌ها در این‌گونه فضاها بهره گرفت.

اقدام مهم جهت ایجاد نمایی زیبا و جذاب در آشپزخانه‌ کوچک

به طور حتم ایجاد نمایی جذاب و زیبا در یک آشپزخانه کوچک به جهت کمبود فضا بسیار دشوار است. بنابراین لازم است از کمترین امکانات و ساده‌ترین ترفندها برای این کار بهره گرفت. برای این منظور ظروف شیشه‌ای درب دار و بزرگ با طرح‌های زیبا بهترین کارایی را خواهند داشت. از این ظروف می‌توان جهت نگهداری مواد غذایی خشک مانند حبوبات، ماکارونی، قهوه، کاکائو و دم‌نوش ها استفاده کرد.

اهمیت استفاده از پنجره و نورگیر در آشپزخانه کوچک

آشپزخانه آشپزخانه کوچک شیک چیدمان کابینت در آشپزخانه کوچک

وجود پنجره و یا یک نورگیر در سقف آشپزخانه کوچک از اهمیت بالایی برخوردار است. وارد شدن نور طبیعی به داخل آشپزخانه می‌تواند فضای آن را تا حد زیادی زیبا، دل‌نشین و البته بزرگ جلوه دهد. حال اگر نور وارد شده به داخل با رنگ‌های روشن کابینت‌ها و سایر وسایل تلفیق شود تأثیری فوق العاده خواهد داشت.

استفاده از گوشه‌ها در آشپزخانه کوچک

تعجب خواهید کرد اگر بگوییم گوشه‌ها نقش مهمی در عالی شدن آشپزخانه کوچک بازی می‌کنند. اما این موضوع نکته‌ای مهم است که امتحان خود را به خوبی پس داده است. گوشه‌ها چه در کف باشند و چه بر روی کابینت‌ها فضایی فوق العاده برای قرار دادن وسایل آشپزخانه و حتی اکسسوری ها هستند. در انتخاب این گوشه‌ها باید دقت کرد تا مناسب‌ترین آن‌ها را برای قرار دادن وسایل خود انتخاب کرد.

سخن پایانی

آشپزخانه کوچک در بسیاری مواقع ممکن است خسته کننده و دلتنگ به نظر برسد. با این حال می‌توان با به‌کارگیری اندکی ذوق و سلیقه آن را جذاب و دل‌باز و البته بزرگ نشان داد. برای دستیابی به این هدف استفاده از موارد یاد شده تا حد زیادی مثمر ثمر خواهند بود.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 24 مهر 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرس‌فا و لینک مستقیم بلا مانع است.