ایده های جدید برای چیدمان آشپزخانه شیک و بسیار جذاب

ایده های جدید برای چیدمان آشپزخانه شیک و بسیار جذاب

راهنمای چیدمان آشپزخانه شیک آیا چیدمان آشپزخانه می‌تواند در بهتر نشان دادن این مکان کمک کند؟ آیا می‌توان یک چیدمان خاص را برای …

بهترین دکوراسیون آشپزخانه مدرن با رعایت نکات ساده

بهترین دکوراسیون آشپزخانه مدرن با رعایت نکات ساده

طراحی دکوراسیون آشپزخانه شیک آیا شما هم روی دکوراسیون آشپزخانه حساسیت دارید؟ چه سبک دکوراسیونی مناسب سبک خانه شما است؟ همه ما به …

چیدمان آشپزخانه مرتب و تمیز تنها با چند ترفند ساده

چیدمان آشپزخانه مرتب و تمیز تنها با چند ترفند ساده

مرتب کردن چیدمان آشپزخانه آشپزخانه مرتب ایده آل بسیاری از بانوان است. زیرا این بانوان هستند که اغلب در آشپزخانه به آشپزی کردن …

چیدمان آشپزخانه جزیره ای

آشپزخانه جزیره ارتفاع جزیره آشپزخانه

آشپزخانه جزیره و ساخت آن در منازل ایرانی بیش از هر زمان دیگر متداول و رایج است. با گذشت چندین سال از ایجاد چنین آشپزخانه‌هایی در ایران باز هم اشتباهات فاحش و محرزی در نحوه چیدمان و حتی طراحی آن دیده می‌شود.  آشنایی با این اشتباهات  به جهت  خودداری از انجام آن‌ها خالی از لطف نبوده و می‌توانند در داشتن یک آشپزخانه مناسب تأثیرگذار باشند.

چیدمان آشپزخانه جزیره

جزیره آشپزخانه مدرن جزیره آشپزخانه ایرانی

اشتباهات چیدمان و دکور جزیره آشپزخانه ایرانی

بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند یک آشپزخانه جزیره را در  منزل خود طراحی کنند. بدون آنکه هدف خود را انجام این کار مشخص کنند. در واقع مهم‌ترین و در عین حال اولین اشتباه انجام گرفته در این خصوص نداشتن هدف است. استفاده از کابینت‌های تعبیه شده در قسمت زیر جزیره و یا استفاده کردن از سطح آن جهت اما ده کردن مواد غذایی از جمله اهدافی هستند که در طراحی چنین فضایی مدنظر قرار می‌گیرند. علاوه بر آن ممکن است بسیاری جزیره را برای میز کار و یا آشپزی کردن در نظر داشته باشند. به طور کلی هدف از طراحی چنین آشپزخانه‌ای هر چه که باشد باید پیش از هر اقدامی تعیین شود. زیرا با این کار می‌توان متناسب با هدف خود آن را طراحی کرد و در نهایت بیشترین استفاده را از آن کرد.

استفاده از اکسسوری های ریز و درشت در آشپزخانه جزیره

اگر می‌خواهید در خصوص چیدمان آشپزخانه جزیره مرتکب اشتباه نشوید باید از استفاده بیش‌ازاندازه  از وسایل تزئینی و اکسسوری ها جدا خودداری کنید. زیرا چنین آشپزخانه‌هایی به دلیل قرارگیری جزیره در وسط آن به اندازه کافی شلوغ بوده و نیازی به تزئینات اضافه ندارند.

جزیره آشپزخانه هایگلاس جزیره آشپزخانه لاکچری

چیدمان آشپزخانه جزیره اشپزخانه لاکچری آشپزخانه کثیف

رایج‌ترین اشتباهات ایرانی‌ها در خصوص آشپزخانه جزیره

برخی از متداول‌ترین و رایج‌ترین اشتباهاتی که ممکن است یک ایرانی در زمان طراحی آشپزخانه جزیره مرتکب شود به شرح زیر هستند:

قرارگیری نامناسب جزیره

در اغلب طراحی‌هایی که برای این‌گونه آشپزخانه‌ها انجام می‌گیرد توجه آن‌چنانی به محل قرارگیری مناسب جزیره نمی‌کنند. به همین دلیل معمولاً مسیر رفت‌وآمد را به‌شدت مسدود کرده و افراد با هر حرکتی در این آشپزخانه برخورد می‌کنند.

استفاده از کابینت‌های دیواری کوتاه

ایجاد کابینت‌های دیواری کوتاه یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که ممکن است در چیدمان آشپزخانه جزیره رخ  دهد. در چنین آشپزخانه‌هایی بهتر است ارتفاع کابینت‌ها تا زیر سقف در نظر گرفته شود. در غیر این صورت فضایی ناموزون و ناهماهنگ به وجود خواهد آمد.

جزیره آشپزخانه کوچک جزیره آشپزخانه کلاسیک

بیش‌ازاندازه کوچک و یا بزرگ ساختن این نوع آشپزخانه

این مورد نیز یکی دیگر از اشتباهات غیرقابل‌انکاری است که اغلب ایرانی‌ها درباره طراحی این‌گونه آشپزخانه‌ها مرتکب می‌شوند. گاهی اوقات جزیره را آن‌قدر بزرگ طراحی می‌کنند که کل فضای آشپزخانه را تحت الشعاع قرار می‌دهد. همچنین در برخی مواقع اندازه آن را در حدی کوچک در نظر می‌گیرند که هیچ کاربردی نداشته و تنها به صورت یک میز کوچک و دست‌وپا گیر به نظر می‌رسد.

استفاده از جزیره به عنوان میز نهارخوری

خنده‌دار است اما واقعیتی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. بله متأسفانه بسیاری از ایرانی‌ها جزیره را به عنوان میز نهارخوری مورد استفاده قرار می‌دهند. به همین دلیل اطراف آن را پر از صندلی می‌کنند.

زیباترین جزیره آشپزخانه

عدم همخوانی مصالح به کار گرفته شده در جزیره با سایر متریال ها

یک آشپزخانه جزیره مناسب و ایده آل باید تمام مصالح به کار رفته در آن باهم هماهنگ باشند. به این معنی که متریال های به کار رفته در جزیره دقیقاً همانی باشند که در سایر بخش‌های آشپزخانه مورد استفاده قرارگرفته‌اند. این مسئله در بسیاری مواقع از طرف ایرانیان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و برای هر بخش مصالح و طرحی خاص اعمال می‌کنند.

عدم تعبیه سطل زباله در کابینت جزیره

عده‌ای از معماران و طراحان ایرانی در زمان طراحی  آشپزخانه‌های دارای جزیره  محلی برای قرار دادن سطل زباله در درون کابینت جزیره را فراموش می‌کنند. در نتیجه افراد مجبورند برای ریختن زباله‌های تولید شده  مدام در فضای آشپزخانه در تردد و رفت‌وآمد باشند.

آشپزخانه جزیره کاربردی مدل کابینت آشپزخانه کابینت آشپزخانه مدرن جزیره آشپزخانه به انگلیسی آشپزخانه جزیره ای شیک آشپزخانه شیک

یک آشپزخانه جزیره کاربردی چه نوع آشپزخانه‌ای است؟

زمانی می‌توان یک آشپزخانه جزیره را کاربردی و ایده آل دانست که جزیره آن دارای سینک و سیستم لوله‌کشی باشد. زیرا ماهیت جزیره و طراحی آن این  است که بتوان از آن جهت شست و شوی ظروف و آماده کردن مواد آشپزی استفاده کرد. بنابراین عدم تعبیه سینک و سیستم لوله‌کشی آب و فاضلاب در آن اشتباهی بزرگ است که در برخی از آشپزخانه‌های ایرانیان دیده می‌شود.

اهمیت نورپردازی مناسب آشپزخانه جزیره

نورپردازی و استفاده از چراغ‌های روشنایی مناسب در آشپزخانه جزیره بسیار حائز اهمیت است. زیرا جزیره به عنوان مهم‌ترین بخش این‌گونه آشپزخانه‌ها باید از روشنایی مطلوب و مناسبی برخوردار باشد. در غیر این صورت ممکن است افراد مجبور شوند انجام کارهایی که باید در این قسمت انجام دهند را به بخش دیگری منتقل کنند.

قیمت جزیره آشپزخانه

استفاده از مواد و مصالح نامناسب در ساخت آشپزخانه جزیره

ازآنجاکه جزیره رکن اصلی و مهم آشپزخانه جزیره است باید در استفاده از مصالح و مواد در ساخت آن دقت بالایی به خرج داد. زیرا به دلیل استفاده بیش اندازه از این قسمت زودتر از سایر بخش‌های آشپزخانه دچار فرسودگی می‌شوند. با این حال برخی از ایرانیان در زمان طراحی و ساخت این بخش از آشپزخانه خود به این موضوع اهمیت نمی‌دهند. در نتیجه بعد از مدت زمان کوتاهی شاهد خرابی و فرسودگی آن خواهند بود.

توجه به سایز و اندازه تمام بخش‌های آشپزخانه جزیره

در نظر گرفتن لوازم و تجهیزات هم‌اندازه در آشپزخانه جزیره بسیار مهم است. در واقع زیبایی و جذابیت این‌گونه آشپزخانه‌ها زمانی به چشم می‌آید که تمام وسایل و تجهیزات آن هم‌اندازه و هم سایز باشند. اهمیت این موضوع به وجود جزیره برمی‌گردد. زیرا به دلیل در کانون بودن این بخش باید تمام آنچه که در آن قرار داده می‌شود متناسب و هماهنگ با جزیره در نظر گرفته شود. برای مثال چنین محیطی باید دارای لوازم بزرگ‌تری نسبت به فضاهایی باشند که از جزیره کوچکترخوردار هستند.

سخن پایانی

برای طراحی و ساخت و یک آشپزخانه جزیره زیبا و کاربردی بهتر است با یک طراحی و معمار متخصص مشورت کرد. زیرا آنان به دلیل دانش و تجربه بالایی که دارند بهتر می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 7 آذر 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرس‌فا و لینک مستقیم بلا مانع است.