قوانین چیدمان دکوراسیون رنگی و شاد خانه + تصاویر

قوانین چیدمان دکوراسیون رنگی و شاد خانه + تصاویر

دکوراسیون رنگی و شاد با توجه به تفاوت در سبک‌ها و سلیقه‌ها لازم است که فاکتورهای مهمی را در دکوراسیون داخلی دخالت دهیم …

طراحی دکوراسیون منازل کوچک

طراحی دکوراسیون منازل کوچک

دکوراسیون خانه کوچک تزئین فضاهای کوچک می تواند مانند یک پازل غیرممکن به نظر برسد. می خواهید پر از وسایل باشد، اما آشفتگی …

ترفند های چیدمان شاد و پرانرژی دکوراسیون منزل | چیدمان منزل جوان پسند

ترفند های چیدمان شاد و پرانرژی دکوراسیون منزل | چیدمان منزل جوان پسند

دکوراسیون منزل شاد با بالاترین کیفیت دکوراسیون منزل باید طبق اصول و قوانین خاصی انجام بگیرد تا فضایی شاد و دل‌باز در خانه …

اتاق لباس یا کلوزت روم چیست؟

چگونه یک اتاق لباس طراحی کنیم؟ اتاق لباس لاکچری کلوزت روم

اتاق لباس یکی از بخش‌های مهم و کاربردی در منزل است که در صورت طراحی اصولی می‌توان از آن استفاده‌های بسیاری کرد. از این مکان علاوه بر تعویض لباس می‌توان با اهداف دیگری از جمله نگهداری وسایل و چمدان‌ها و کیف‌های ورزشی و مسافرتی نیز استفاده کرد. به طور کلی در نظر گرفتن چنین فضایی در خانه یک ابتکار عمل مناسب است که در زمان اجرای آن باید نکات مهمی را مد نظر قرار داد.

ایده کاربردی جهت طراحی اتاق لباس مناسب و کاربردی

طراحی اتاق لباس کلوزت روم در اتاق خواب کمد لباس جدید کلوزت روم کوچک

اولین اقدام در خصوص طراحی اتاق لباس در منزل خود لازم است هدف و انگیزه خود را از انجام آن تعیین کنید. تعیین هدف و در نظر گرفتن تمام جوانب کار باعث می‌شود نهایت رضایت را از خروجی کار داشته باشید. قبل از انجام کار باید تحقیق کنید و وسایل و ابزارهای لازم را مهیا کنید. سپس با توجه به نیاز و میزان متراژ منزل اتاق را در اندازه دلخواه و در مناسب‌ترین نقطه خانه طراحی کنید.

نکات مهم برای طراحی اتاق مخصوص لباس

برای طراحی و ساخت اتاق لباس در منزل باید به سه اصل مهم و قابل‌تأمل توجه نمود. این سه اصل عبارت‌اند از:

 • میزان فضایی که برای اجرای پروژه نیاز دارید
 • کل فضایی که در اختیار دارید
 • بودجه‌ای که برای این منظور در دسترس دارید
 • استفاده‌هایی که از اتاق خواهید کرد

انواع اتاق لباس

انواع اتاق لباس اتاق لباس به انگلیسی

در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی طرح‌های متنوعی برای اتاق لباس وجود دارند که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های مختص به خود هستند. برخی از این طرح‌ها به شدت پرطرفدار بوده و مورد پسند افراد زیادی هستند. این طرح‌ها عبارت‌اند از:

طرح جزیره دار

طرح جزیره دار به این شکل است که اغلب دو طرف آن کمد بوده و در وسط آن جزیره‌ای تعبیه شده است. با این حال گاهی در سه طرف دیوار این فضا کمدهایی قرار داده می‌شوند که در نگاه اول به شکل U به نظر می‌آیند. در واقع می‌توان این طرح را بزرگ‌ترین طرح برای ساخت چنین اتاقی دانست. این طرح طرحی لوکس و منحصر به فرد است که بیشتر در منازلی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از متراژ بزرگ‌تری برخوردار باشند.

طرح یک‌طرفه

طرح یک‌طرفه اتاق لباس رایج‌ترین و محبوب‌ترین طرح اتاق لباس است که در اغلب خانه‌ها قابل اجرا است. زیرا برای تعبیه آن نیازی به فضای آن‌چنانی و وسیع نیست. بلکه در کم‌ترین فضا نیز می‌توان آن را به مرحله اجرا درآورد. در این طرح کمدهای مخصوص البسه و نگهداری وسایل درست روبه روی در ورودی اتاق قرار داده می‌شوند. به همین دلیل همیشه یک جهت دیوار خالی خواهند ماند. خالی ماندن این بخش از اتاق باعث ایجاد راهرویی کاربردی می‌شود که امکان دسترسی به تمام کمدها را مهیا می‌کند. معمولاً از دیوار خالی برای نصب آینه استفاده می‌شود.

طرح دوطرفه

این طرح همان گونه که از نامش پیداست دارای دو طرف کمد در دیوارهای روبه روی است. به همین دلیل در وسط اتاق معبری برای رفت و آمد و دسترسی به کمدها ایجاد می‌شود. این طرح بیشتر مناسب خانواده‌هایی با جمعیت متوسط است.

طرح دورتادور

اتاق لباس طرح دورتادور بیشتر مناسب خانواده‌های پرجمعیت است. زیرا می‌توان از فضای موجود حداکثر استفاده را برده و دورتادور اتاق را با کمدهای مخصوص پوشش داد. بنابراین فضای زیادی برای جای دادن لباس و سایر وسایل به وجود می‌آید. لازم به ذکر است که اندازه این‌گونه فضاها نسبتاً بزرگ و گاهی هم متوسط در نظر گرفته می‌شود.

اندازه و شکل اتاق‌های مخصوص البسه

به طور کلی اندازه و شکل اتاق لباس بر اساس طرح‌های قابل اجرا به سه صورت ذیل می‌باشند.

 • به شکل مربع یا یک مستطیل بزرگ
 • به شکل یا مربع کوچک
 • به شکل یا مستطیل بلند و باریک

سایر استفاده‌های این اتاق

از یک اتاق لباس علاوه بر نگهداری و تعویض لباس می‌توان به عنوان محلی جهت قرار دادن میز توالت، آینه بزرگ قدی و محلی برای اتوکشی استفاده کرد. همچنین به شرط فراخی فضا می‌توان از این اتاق جهت نگهداری وسایل اضافه خود استفاده کرد.

لازم به ذکر است تمامی این موارد به شرط اطلاع از میزان فضای مورد نیاز و همچنین محدودیت‌های خانه امکان پذیر است.

حداقل فضای در نظر گرفته برای یک اتاق استاندارد

حداقل فضای استاندارد اتاق لباس ۲ تا ۳ متر مربع است. این میزان فضا برای دو نفر مناسب است. حال اگر مایلید اتاقتان به اندازه کافی جادار باشد و در سه طرف آن کمدهایی را نصب کنید باید فضا را اندکی افزایش دهید. به عبارتی هر چه فضا بزرگ‌تر باشد امکان جای دادن وسایل بیشتر در آن وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است که ۲ متر مربع کمترین میزان متراژی است که برای طراحی این‌گونه اتاق‌ها در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین فکر طراحی چنین مکانی در فضای کمتر از ۲ در ۱ متر مربع را به کل فراموش کنید. زیرا عملاً شدنی نبوده و تنها وقت و هزینه خود را به هدر خواهید داد‌.

موارد کلیدی در طراحی اتاق لباس

اتاق لباس اتاق لباسشویی لاندری

در طراحی اتاق لباس یک سری موارد کلیدی وجود دارند که در صورت رعایت آن‌ها می‌توان از حداقل فضا بیشترین استفاده و بهره را برد. این موارد به شرح زیر هستند:

 • در صورت استفاده از کمدهای تک میله بهتر است آن‌ها را در ارتفاع ۱۸۰ سانتی‌متر از کف نصب کنید. زیرا با این کار می‌توانید در قسمت بالای میله‌های جالباسی قفسه‌هایی را قرار دهید و از کمترین فضا نهایت استفاده را ببرید.
 • از کمدهای دارای دو طرف میله استفاده کنید. زیرا این کمدها اغلب در ارتفاع ۱۰۰ تا ۲۰۹ سانتی‌متری از سطح زمین قرار می‌گیرند.
 • عرض فضای انتخابی برای طراحی چنین اتاقی نباید کمتر از ۱۲۰ سانتیمتر مربع باشد. در چنین فضایی می‌توانید طرح یک‌طرفه را اجرایی کنید.
 • در فضایی به عرض ۱۸۰ سانتی‌متر طرح سه طرفه قابل اجرا خواهد بود.
 • طرح‌های جزیره دار در فضایی کمتر از ۳ متر مربع قابل اجرا نیستند و در صورت اجرا به هیچ عنوان کاربردی نخواهند بود.
 • مناسب‌ترین کمدها که برای نصب در تمام طرح‌ها مناسب و استاندارد تشخیص داده شده اند کمدهایی هستند که دارای عرضی بین ۱۹۳ تا ۳۰ سانتیمتر هستند.

کلام پایانی

اتاق لباس یکی از کاربردی ترین نقاط در خانه‌های امروزی به شمار می‌آید. زیرا علاوه بر نظم بخشیدن به وسایل و لباس‌ها فضایی آرام و به دور از هیاهو را برای آماده شدن و پوشیدن لباس در اختیار افراد قرار می‌دهد.

آخرین بروز رسانی در : شنبه 9 مهر 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرس‌فا و لینک مستقیم بلا مانع است.