نکات جذاب خوشتیپی آقایان لاغر که نمیدانستید

نکات جذاب خوشتیپی آقایان لاغر که نمیدانستید

لباس مناسب مرد لاغر حتماً بارها شنیده‌اید که هر کسی بر اساس فرم بدنی که دارد باید لباس بپوشد تا زیبا و جذاب …

8 نکته مهم برای انتخاب لباس مهمانی خانم ها

8 نکته مهم برای انتخاب لباس مهمانی خانم ها

راهنمای انتخاب یک لباس مهمانی شیک همه‌ خانم‌ها همیشه با چالش چی بپوشیم مواجه هستیم. لباس مهمانی یکی از گزینه‌های پیش رو برای …

چگونه عینک مناسب فرم صورتمان را انتخاب نماییم؟

چگونه عینک مناسب فرم صورتمان را انتخاب نماییم؟

انتخاب عینک مناسب فرم صورت انتخاب عینک مناسب، امروزه به یکی از دغدغه های مردم در عصر مد و فشن تبدیل شده است. …

استایل وینتیج چیست؟

نحوه ست کردن لباس به سبک وینتیج استایل رترو استایل کژوال

آیا می‌دانید سبک وینتیج چیست؟ تا چه حدودی با این سبک آشنایی دارید؟ برای اینکه این سبک را بشناسید یک مثال ساده را مطرح می‌‌کنیم برای این کار سری به صندوقچه قدیمی مادران بزنید حتما لباس یا جواهرات و سکه یا اشیاء قدیمی و با ارزش زیادی را می‌بینید، به تمامی وسیله و لباس با ارزش و گران قیمت قدیمی سبک وینتیج می‌‌گویند. هر وسیله یا لباسی که نشان گر قدمت بالای سی سال باشد و البته از برند و نام معتبری نیز برخوردار باشد وینتیج می‌گویند.

اگر توجه کرده باشید حتما متوجه شده اید که یک سبک لباس قدیمی یا اکسسوری بعد از گذشت چندین دهه دوباره ترند می‌شود. این چرخش مد بعد از سال‌ها به عنوان سبک وینتیج شناخته می‌شود. خیلی از مواقع از افراد سالخورده شنیده‌ایم  ‌که یک لباس جدیدی که در بازار وجود دارد در گذشته دور نیز مد بوده و افراد زیادی به آن علاقه داشته اند.

اما برخی از موارد هستند که قدمت صد ساله دارند این وسایل دیگر وینتیج نیستند و به آنها سبک آنتیک گفته می‌شود. البته هر لباسی را نمی‌توان به نام وینتیج نام برد چون باید دارای طرح اصیل و تولید کننده مطرحی در دنیا باشد تا به این سبک شناخته شود.

 

در مورد استایل وینتیج بیشتر بدانید

مد و استایل دو واژه محبوب در تمامی دوران‌ها بوده اند. افراد همواره سعی می‌کنند مطابق مد روز لباس بپوشند و در جامعه به بهترین شکل ممکن دیده شوند. همانطور که گفتیم در گذشته لباس‌های مطرحی از افراد خاص یا مطابق الگوی خاصی تولید شده اند که امروزه نیز مورد توجه کاربران قرار گرفته است این سبک به نام  وینتیج در جامعه رواج دارد. مدل‌های متنوعی در این باب می‌توان مثال زد.

لباس‌های چرمی یا لباس‌های محلی و کت خز دار که مربوط به چندین دهه اخیر هستند برای فصل‌های مختلفی از سال مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاهی می‌توان این لباس را با زیور آلات دهه‌های مختلفی ترکیب کرد و یک نمونه عالی از سبک وینتیج را پوشید.

در مورد استایل وینتیج بیشتر بدانید استایل وینتیج مردانه فرش وینتیج چیست

سبک وینتیج در دههای میلادی

نمونه‌های مختلفی از این لباس ها به دهه ۳۰ میلادی بر می‌‌گردد مثل کت‌های خز دار یا آستین پفی و لباس دنباله دار برای لباس زنانه یا شلوارهایی که پاچه گشادی داشتند همگی نشان دهنده مد در این دهه هستند. به این نوع سبک پوشش ویکتوریا نیز می‌گفتند.

دهه ۴۰ میلادی

دهه بعدی یعنی دهه ۴۰ میلادی استایل مردم تفاوت‌هایی را با دهه پیشین خود داشت. در این دهه تولیدکنندگان خوش ذوق دامن‌های راسته از پشم و کیف و کفش چرمی از پوست کروکودیل را برای بانوان طراحی کردند. با زدن سنجاق سینه یک مد بی نظیری را ایجاد کرده بودند. این نوع پوشش به قدری زیبا بود که امروزه در بیشتر فیلم‌های قدیمی از این پوشش ایده می‌گیرند.

دهه ۴۰ میلادی

دهه ۵۰ میلادی

در دهه ۵۰ میلادی کت‌های کوتاه همراه با دامن‌های بلندی مد شده بود که تجسم آن نیز انسان را به وجد می‌آورد. در این دوران از پوست حیوانات در لباس‌ها بیشتر استفاده می‌شد. عینک آفتابی و کلاه از دیگر مدهای این دوران به شمار می‌رفت که برازنده یک خانم بود.

دهه ۶۰ میلادی

برای معرفی سبک وینتیج در دهه ۶۰ میلادی می توانیم به پوشش خانم مرلین مولرو بازیگر مطرح‌هالیوود اشاره کنیم. لباس سفید از این دوره برای خانم ها رواج پیدا کرد. پوشش‌های مختلفی از مرلین مولرو را در فیلم‌های این دهه می‌توانیم ببینیم که خانم‌ها از آن استفاده می‌کردند. این نوع پوشش نمایانگر زیبایی زن در دهه ۶۰ میلادی بود.

دهه ۶۰ میلادی

دهه ۷۰ میلادی

کیف بیرکین هرمس از مهمترین وینتیج از دهه ۷۰ میلادی است که با وجود قدمت بالا هنوز هم مد روز است و علاقه مندان زیادی دارد. این کیف به همراه چکمه‌های بلند استفاده می‌شد. این دو محصول از مهمترین نمادهای دهه ۷۰ میلادی هستند. با وجود اینکه بیش از نیم قرن از این استایل می‌گذرد ولی هنوز هم خارق العاده بوده و رنگ و بوی عالی دارد.

دهه ۸۰ میلادی

پیراهن گلف و کاپشن‌های بادی که امروزه نیز مصرف زیادی دارد از جمله سبک وینتیج دهه۸۰ میلادی می‌باشد. در این دوران کاپشن‌های بادی در بین آقایان و خانم‌ها جذابیت بالایی داشته همانطور که امروزه نیز در بازار در رنگ و طرح‌های متنوعی آنها را می‌بینیم.

بدیهی است که با گذشت زمان هنوز هم مخاطبان خاص خود را داشته باشند زیرا طراحی خارق العاده ای دارند. زنجیرهای طلا ضخیم نیز نمونه ای دیگر از این سبک در دهه ۸۰ میلادی می‌باشد.

دهه ۸۰ میلادی انواع استایل مردانه وینتیج کیت

دهه ۹۰ میلادی

امروزه بیشترین شلوارهایی که جوانان به آن علاقه دارند شلوارهای جین گشادی هستند که از دهه ۹۰ میلادی به یادگار مانده اند سبک وینتیج بیشتر از این دهه به چشم می‌خورد. تمامی دهه‌های میلادی را به طور کامل در… بررسی کردیم. اگر به دقت به اطراف خود نگاه کنیم نمونه‌های مختلفی از ظروف و لباس و غیره را می‌بینیم که مربوط به این سبک است.

به دلیل اینکه در گذشته اصالت و وقار در پوشش اهمیت زیادی داشته است، پس پوششی که وجود داشته امروزه نیز مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد.

دهه ۹۰ میلادی مجله مد و استایل vintage

واژه وینتیج به چه معناست؟

جالب است بدانید که خود کلمه وینتیج برای شراب‌هایی به کار می‌رود که در چند سال گذشته تولید شده اند و برای آن کارایی داشته است. اما امروزه به هر نوع لباس، جواهرات، ظرف، کیف و کفش و غیره که یک زمانی به عنوان ترند معرفی می‌شدند، سبک وینتیج گفته می‌شود.

همه این محصولات از جنس‌های عالی ساخته می‌شدند زیرا در آن زمان کیفیت از کمیت بیشتر اهمیت داشت و به همین دلیل یک استایل را تا چندین سال نیز استفاده می‌کردند. برخلاف برندهای امروزی که فقط یکی دو بار بیشتر استفاده نمی‌شوند و کارایی خود را از دست می‌دهند.

مهم‌ترین ویژگی که این سبک‌ها دارند این است که باید کار دست یا یک برند معتبر مثل کیف بیرکین هرمس باشد. پس تنها قدیمی بودن یک چیز نمی‌تواند آن را جزء سبک وینتیج قرار دهد.

واژه وینتیج به چه معناست؟

چطور به سبک وینتیج لباس بپوشیم؟

برای اینکه بک استایل وینتیج جذاب برای خود خلق کنیم، لازم است با ویژگی‌های این استایل آشنا شویم. پس در ادامه همراه ما باشید تا شما را با ویژگی‌های بارز این سبک آشنا کنیم.

  1. رنگ‌های مورد استفاده در سبک وینتیج

یکی از مهم‌تریم ویژگی‌های سبک وینتیج، استفاده از رنگ‌های شاد و گرم است. به طور معمول رنگ‌هایی مانند قرمز، نارنجی، زرد و… بیشترین کاربرد را در این سبک دارند‌.

 

رنگ‌های مورد استفاده در سبک وینتیج

  1. مدل کفش‌

از جمله مدل کفش‌های به کار رفته در سبک قدیمی وینتیج، کفش‌های مدل آکسفورد پاشنه‌دار یا تخت می‌باشد.

  1. لباس‌های پرطرفدار در استایل قدیمی

اغلب برای دوخت لباس‌های استایل وینتیج، از پارچه‌های چهارخانه، گل‌گلی، خالدار، پارچه توری و… با رنگ‌های گرم و پاییزی، استفاده می‌شود. به طور معمول برای دوخت این سبک، از شیوه‌های دوخت چین‌دار، پفی یا لایه‌لایه استفاده می‌شود.

لباس‌های پرطرفدار در استایل قدیمی

  1. اکسسوری‌های رایج

از جمله اکسسوری‌هایی که برای سرپا کردن یک استایل با سبک وینتیج مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به هدبند یا دستمال سر اشاره نمود. همچنین گوشواره‌های طلا و زیورآلات مرواریدی از جمله اکسسوری‌های رایج در این سبک می‌باشد.

  1. تعداد لباس‌هایی که در استایل قدیمی وینتیج باید بپوشید!

یکی از ویژگی‌های خاص و بارز این سبک، پوشیدن چند لایه لباس بر روی یکدیگر می‌باشد. این ویژگی در زمستان و فصل‌های سرد، بسیار مورد پسند واقع می‌شود. از جمله لباس‌هایی که در زمستان برای اجرای یک استایل وینتیج مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به دامن‌های پشمی و ژاکت‌های ریز بافت اشاره نمود.

تعداد لباس‌هایی که در استایل قدیمی وینتیج باید بپوشید!

جمع‌بندی پایانی

امروز در این مقاله از پرسفا قصد بررسی سبک وینتیج و چگونگی پوشیدن لباس با استایل وینتیج را داشتیم. امیدواریم که از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

همچنین لازم به ذکر است که اگر قصد آشنایی با سایر موضوعات کاربردی در زمینه مد و فشن، زیبایی و سلامت، دکوراسیون داخلی را دارید، می‌توانید سایر مقالات موجود در پرسفا را مطالعه نمایید. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

 

 

 

 

 

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 14 مهر 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرس‌فا و لینک مستقیم بلا مانع است.